Podnikanie ako nástroj pre udržateľný rozvoj
Vzťah ekonomického rastu a udržateľnosti je dnes výrazne naštrbený. Udržateľná prosperita však nemusí byť utópiou, pokiaľ budeme schopní prijať nové…
„Išlo o typický príklad sociálneho podniku ako nástroja pracovnej integrácie s funkciou medzitrhu práce. Aj keď tento typ sociálneho podniku reprezentoval najfrekventovanejšiu podobu sociálneho podnikania v medzinárodnom meradle, niesla takáto právna úprava riziko, že sa priestor sociálneho podnikania v povedomí verejnosti zúži iba na túto oblasť,“ povedala Ingrid Ujváriová, riaditeľka odboru sociálnej ekonomiky na MPSvR.
Po novom môže sociálny podnik napĺňať množstvo iných spoločensky prospešných cieľov, vysoko nad rámec pracovnej integrácie či riešenia otázok zamestnanosti. Sociálne podniky na Slovensku dnes môžu pôsobiť v oblastiach ako je zdravotná starostlivosť, vzdelávanie a výchova, rozvoj telesnej kultúry, ochrana životného prostredia, sociálna pomoc a v mnohých iných.
Cieľmi aktivít sociálnych podnikov sú najmä:
(Zdroj: www.vssr.sk, Mészáros P., Sociálne podnikanie v kontexte zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, 2018.)
Vzťah ekonomického rastu a udržateľnosti je dnes výrazne naštrbený. Udržateľná prosperita však nemusí byť utópiou, pokiaľ budeme schopní prijať nové…
TENENET o.z. vzniklo v Senci v roku 2011 a dnes svojou konzultačnou činnosťou pri zakladaní registrovaných sociálnych podnikov a chránených dielní…
V regionálnych centrách vám povedia všetko o založení registrovaného sociálneho podniku. Od leta 2019 existujú vo všetkých krajských mestách regionálne…